Wierzba urośnie nawet spośród kawałka odrośli.

Wierzba wyrośnie nawet z patyka pędu.

Mając na uwadze to, zdołamy dzięki niej utworzyć unikatowe odmiany ogrodzeń. Wskutek tego nasze ogrodzenie nabędzie rzadki wygląd oraz będzie się rekomendować pośród płotów w okolicy.

Rosnące na działkach i grząskich torfowiskach wierzby od dawien dawna zagościły w lokalnych ogrodach. Doceniliśmy je poprzez krasę i spectficzne kociaczki. Nie są mozolne, chcą jedynie mnóstwo wody i nie dużo światła. Nasycą się niby wszystką rolą.

Mało krzewów sprosta także tak samo prędko aktywizować stracone odnogi oraz gałęzie. Wierzby nadzwyczaj łatwo odtwarzają także swój system korzeniowy. Wystarczy, iż skrócony lub nawet uszkodzony pęd zagłębiony w ulewnej ziemi po kilku tygodniach ukorzeni się oraz poda początek nowemu krzewowi. Wybitna osoba wpadła na idea, iżby z wierzb robić splecione sztachety ogrodzeniowe bądź parkany zaciemnione liśćmi. Na pewno pożądane byłoby dysponować tak twórcze ogrodzenie. Najakuratniej do stworzenia takiego ogrodzenia zastosować następujące modele wierzby:

wierzba wiciowa (Salix viminalis), zwana konopianką, oraz jej liczne mieszańce (np. Salix x smithiana)
wierzba purpurowa (Salix purpurea)
wierzba wawrzynkowata (Salix daphnoides).
Wszelkie te modele wierzby na ogrodzenia mają kilka bliźniaczych cech:

fabrykują prostolinijne, długie oraz wielce sprężyste pędy – ze względu na to można swobodnie modelować postać ogrodzenia;
prędko odrastają po obcięciu- w skrótowym czasie możemy wypleść kompletne przęsło na płot;
niepomiernie swobodnie się ukorzeniają- nie trzeba specjalistycznej kompetencji do instalacji takiego płotu z wierzby.

Kiedy mamy już idee na kształt ogrodzenia, musimy dostać stosowne wierzbowe pędy na ogrodzenie. Niestety, odnalezienie ich w warunkach naturalnych jest mozolne, jako że dziko rosnące krzaki okazjonalnie emitują wybitnie długie oraz prostolinijne pędy. Najakuratniej jest zaplanować własną miniplantację wierzby ogrodzeniowej. Na następstwo będzie należało zaczekać nieco latek.

W celu rozwiązania plantacji wierzby na płot wybierzmy najpierw pozycję w skwerze, odrobinę przez nas odwiedzane i w żadnym razie zauważalne.Wiosną, w marcu względnie w kwietniu, posadźmy w ową stronę flancy, spośród których wybiegną tzw. rośliny mateczne.

Jako rozsad wykorzystajmy zdrewniałe wierzbowe roczne gałązki długości 25-30 cm, jakie możemy dostać spośród dziko wzrastających roślin. Zanim posadzimy należy je zanurzyć na 24 h w wodzie, żeby się prawidłowo napiły, po czym wkopać w ziemię, właściwie by wystawał tylko ostatni pąk. Musimy pomnieć, iż rośliny prędko się grubieją, dlatego powinny rozwijać się w odstępie 30×50 cm.

Przez pierwszy rok kalendarzowy ewentualnie dwa pobłażamy roślinom bez ograniczeń dojrzewać, po czym ścinamy je| na wysokość około 20cm.
Wówczas po tym zabiegu wypuszczą odporne, proste pędy, jakich wiosną nowego roku zdołamy użyć do budowy naszego ogrodzenia. Jednoroczne witki rzadko przewyższają 2m, zatem na dłuższe musimy poczekać przynajmniej jeszcze dwanaście miesięcy.

Z jednej rośliny dostaniemy od kilku do kilkunastu gałązek, jakie można użyć do wyplecenia ogrodzenia.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s